2020 YKS – TYT Çalışma Programı PDF

sınavsitesi.net

Paylaşmak önemsemektir!

2020 YKS – TYT Çalışma Programı PDF

Merhaba sinavsitesi.net takipçileri bu yazımızda sizlere 2020 tyt çalışma programı, tyt çalışma programı mf, tyt çalışma programı tm, 2020 yks çalışma programı gibi konularda bilgi verdik keyifli okumalar…

Doğru bir ders çalışma programı için zaman yönetimi şart.

Genelde mezuna kalmak dendiğinde akla hemen şu geliyor: “Tüm gün boş olacağım. İstediğim zaman ders çalışır bir şekilde hallederim.” Tabii ki bütün gün ders çalışmanı tavsiye etmiyoruz ancak dinleneceğin, eğleneceğin vakitleri kontrol altında tutman gerek. Sene başından itibaren çok fazla ya da düzensiz uyumak, devamlı dizi izlemek, sürekli bilgisayar oyunu oynamak gibi alışkanlıklar edinmen zararlı olabilir. Zamanının ne kadar değerli olduğunun ve önemli olanın zamanını iyi yönetebilmek olduğunun farkındalığıyla rahat bir yıl geçirebilirsin. Bunun için ilk şart düzenli uyku. Sanki okula/işe gider gibi saatli uyku alışkanlığı edinirsen gününün geri kalanını planlaman da kolay olur. Günün en çok yorgun hissettiğin saatlerine (bu bazı öğrenciler için öğleden sonra, bazıları için akşam olabiliyor sana kalmış) dinlenip eğleneceğin aktiviteler yapabilirsin.

ders ile ilgili görsel sonucu

Çalışma programını hazırlarken göz önünde bulundurman gereken bazı şeyler var.

Sınavlar konusunda tecrübelisin ve belli bir temelin var, bunun üzerine ekleme yaparak temelini pekiştirip geliştirmen gerek. Öncelikle çok zorlandığın konuları listelemekle başlayabilirsin. Ve bir program hazırlamalısın, konuları da homojen olarak dağıtmalısın. Zorlandığın konuları/dersleri tamamlaman önceliğin olmalı, diğerlerini soru çözümüyle destekleyebilirsin. Senin de deneyimlediğin gibi sıralamayı asıl etkileyen sınav AYT. O yüzden AYT konularının ağırlıkta olduğu şekilde çalışman en verimlisi olacaktır. TYT’yi de denemelerle çalışabilirsin. Yine deneyimlediğin gibi TYT’de de bilgiden ziyade yorumlama yeteneği gerekir ve zamanlama çok önemlidir. Geçen seneden temelin olduğundan devamlı konu çalışmak yerine denemeler çözerek de ilerleyebilirsin. 


Bir senelik çalışmalarının çok güzel meyvelerini alabilirsin!

Belki geçmiş sınav tecrübenden ötürü zaman zaman motivasyonunu yitiriyor olabilirsin. Ancak hiçbir şey geçmişte yaşandığı gibi devam etmek zorunda değil. “Hiçbir şey istediğim gibi olmadı, olumsuz şeyler yaşadım” diye değil “Önümde yeni bir yol var ve nasıl yürüyeceğime ben karar vereceğim” diye düşünmelisin. Bu süreçte kendine bir anda yüklenmen de çok doğru olmaz. Mesela şöyle düşün, spor salonuna ilk defa giden biri direkt 10 kilo kaldırmaktan başlarsa ne olur? Tam kaldıramaz motivasyonu bozulur ve ertesi gün ağrılarından dolayı devam etmesi çok zor olur. Ancak yavaş yavaş çok yüklenmeden ilerlerse hedefine ulaşır. Ders çalışmayı da böyle düşünebilirsin, dolayısıyla mezun ders çalışma programı hazırlarken bunu ayarlaman gerekiyor.😊 Önemli olan düzenli, motivasyonunu koruyarak, yılmadan devam etmen. Bu süreçte önceliğini içsel motivasyonuna vermeye de ihtiyacın var. Belki çalışma ortamını düzenlemekten de başlayabilirsin. İmkanın varsa başka bir yerde çalışmayı deneyebilirsin. Kütüphane, kafe gibi. Geçen seneki halinden çok daha güçlü olabilirsin! Kendine inanıp pozitif düşünmen gerek!

Kaynak: https://kunduz.com/

 

 

Paylaşmak önemsemektir!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*